TraceMaster Çözümlerini özellikle Fabrikalarda ve İmalat Alanlarında

CribMaster; dünyanın en çok denetlenen endüstrilerinden birinde, her tür envanterin, aletin, ekipmanın ve varlığın uygun şekilde muhafaza edilmesinin ve her zaman izlenmesinin neden çok önemli olduğunu açıklıyor. FOD (Foreign Object Debris/Damage), havacılık ve uzay üretimi ve uçak bakımı (MRO) endüstrisinde önemli bir sıkıntı noktasıdır ve uçuş operasyonlarında emniyet ve güvenilirliği ciddi şekilde tehlikeye atar. FOD, uçağın etrafında veya içinde bulunan ve oraya ait olmayan uçuş operasyonları; FOD, motor arızası ve – en kötü ihtimalle – insan hayatı kaybı gibi bir uçakta ciddi hasara neden olabilir.

Ne yazık ki, uçak bakım ve onarımı sırasında, FOD vakaları genellikle zayıf envanter kullanımı ve araç izlenebilirliği nedeniyle ortaya çıkar. Aslında, FOD’un doğrudan ve dolaylı maliyetler olarak sektöre yılda 14,5 milyar $’a (13 milyar £) mal olduğu tahmin ediliyor. Doğrudan maliyetler, FOD’un neden olduğu hasarları onarmak için yapılan bakımla ilgili harcamaların tamamıdır. Dolaylı maliyetler, planlanmış kesintileri, çalışanların ek plansız çalışmalarını, bakım hangarında planlanandan daha uzun süre yerde kalan uçakları ve ölümleri içerir.

2019 yılında kayda geçen kalkış, ilk tırmanışı, yolda yaklaşma, iniş istatistiklerinde kaydedilen FOD ile ilgili olayların sayısı, minimum 14 yolcu kapasiteli sivil uçakların dahil olduğu dünya çapındaki tüm ölümcül ticari kazalara dayanmaktadır. (Kaynak: ASN Safety Database)

FOD’u Önlemek için Alet Kontrolünün Evrimi

Çoğu havaalanı ve havayolu işletmecisi, araç kontrol yönetimi ve hesap verebilirlikte hızlı ilerlemelere yol açan FOD önlemenin önemini fark etti.

Örneğin, MRO’da başarılı bir FOD önleme programı, bir araç kontrol ve varlık izleme sisteminin uygulanmasıyla birlikte güvenilir süreçlere sahip olarak elde edilebilir.

Çok çeşitli FOD önleme sistemleri mevcuttur ve FOD olaylarını aktif olarak önlemek için etkili araç yönetimi ve araç hesap verebilirliği için sağladıkları yetenek düzeyinde büyük farklılıklar gösterirler. Giriş seviyesi bir sistem, alet saklama için “Akıllı Kabinler” kullanır ve bunlara yalnızca çalışan rozeti aracılığıyla çekmecelerin kilidini açmak için doğru kimlik doğrulama düzeyine sahip olan çalışanlar erişebilir. Erişim onaylandıktan sonra, iş için gerekli aracı alabilirler. Bu noktada kimin ne aldığı, iade edilip edilmediği konusunda izlenebilirliğe sahipsiniz.

Peki ya bir alet iade edilmezse ve şu anda kayıpsa?

Bir aletin uçakta veya potansiyel olarak tehlikeli başka bir çalışma alanında bırakılmadığından emin olmak için ve o aleti aramak için ne kadar zaman harcayabilirsiniz? Belki kayıp alet yanlışlıkla tezgahın altına tekmelenmiştir ve tam burnunuzun dibindedir. Bu senaryolar ortaya çıktığında, kayıp varlık binada manuel olarak aranarak bulunana kadar uçak yerde kaldığı için zaman kaybedilir ve kayıplar oluşur.

CribMaster’ın (Avrupa) Genel Müdürü Scott Dugdale, bu konuyu detaylandırarak şöyle diyor: “FOD önleme sisteminizin, bakım atölyesindeki aletleri gerçek zamanlı olarak takip etme yeteneğine sahip olması gerekiyor. Takım takibiniz kullanım noktasında, yani akıllı kabinden çıkarıldığı anda durdurulamaz. Bir kayıp durumunda varlıklarınızı etkili bir şekilde izleyemiyorsanız, yine de FOD veya en iyi ihtimalle çok zaman alan ve maliyetli bir hazine avı olma riskiniz daha yüksektir.”

Gerçek uçtan uca FOD önleme için gelişmiş ve etkili sistemler, iş akışları ve yaşam döngüleri boyunca araçları gerçek zamanlı olarak tanımlamak, izlemek ve kontrol etmek için kablosuz RFID etiketleri, akıllı araç depolama ve özelleştirilmiş yazılım içeren otomatik araç izleme sistemlerine sahiptir.

CribMaster gibi pazar liderlerinden otomatik araç kontrolü veya akıllı erişim kabini çözümleri, araç kontrolü RFID sistemlerini kullanır. Pasif RFID teknolojisi ve gelişmiş yazılım kullanan CribMaster’ın çözümleri, RFID etiketli araçları ve varlıkları dolapta saklandıklarında, üretim alanında düzenlenip kullanıldıklarında ve hatta kaybolduklarında bile algılayabilir.

CribMaster, uçak üretim ve bakım ekiplerinin güvenliği, verimliliği ve dijitalleşmeyi artırmak için gerçek zamanlı olarak araç takibini etkinleştirmesine yardımcı olur.

Scroll to Top